Sveriges mest anlitade föreläsare kommer till Chefsdagarna!

Han är en av Sveriges mest anlitade föreläsare. Med humor och insikt gör han svåra saker begripliga. Nu kommer Olof Röhlander till Chefsdagarna för att tala om ny forskning om hållbarhet. I år får alla deltagare en extra digital workshop med Röhlander.

Ny teknik, nya sparkrav och arbetsplatser som förändras. Hur stärker man sitt ledarskap i denna föränderlighet? Hur blir jag en bra ledare som kan ta med mitt team in i framtiden? Vilka kompetensfaktorer behövs? Hur kan jag motivera och kommunicera ny kunskap och erfarenheter med mina medarbetare?

Olof Röhlander är en av Sveriges mest efterfrågade föreläsare inom kommunikation,ledarskap och teambuilding. Olof Röhlander har inspirerat tusentals med sina böcker och föreläsningar. Känd från Sommarprat och Vinterprat i Sveriges Radio. Olof föreläste på Dialäsens digitala konferens för några år sedan och är tillbaka på allmän begäran. I år fokuserar Olof på ämnet hållbarhet och motivation. Han kommer tala om hur du navigerar genom livets utmaningar med en klar målbild.  Hur man skapar och upprätthåller motivationen samt hur du kan utveckla personligt ledarskap och bli din egen bästa vän. Han har tagit fram det senaste inom motivations- och hållbarhetsforskningen och specialkomponerat en föreläsning för deltagarna på Dialäsens Chefsdagar.

-Jag utlovar många skratt och mycket användbara fakta, säger Röhlander.

-I år får också alla deltagarna en extra digital workshop vid ett senare tillfälle. Allt för att hjälpa medarbetarna!

Av Ulrika Efthamre

Foto Olof Röhlander