PROGRAM
DIALÄSENS CHEFSDAGAR 20-21 oktober 2026
DAG 1 Tisdag 20 oktober, Sjöfartshuset, Gamla stan
9.00- 10.00 Registrering och drop in. Kaffe och fika.
10.00-10.15 SNSF & DIALÄSEN hälsar välkomna, ordförande Linda Afsenius och moderator Susanne Rydell
10.15-10.30 Sponsorpresentation
10.30-12.00 Catrine Berndtson ” Att leda med hjärta och hjärna”
Catrine Berndtson är certifierad PCC coach och mentorcoach vid Academy For Coaching Excellence USA samt certifierad handledare i UL Utvecklande Ledarskap och Förändringsledning. Med passion för att stödja andra att växa att nå sina mål har hon coachat tusentals ledare och grupper under 20 år i eget företag.
Catrine kommer att berätta om hur hon arbetar med den mänskliga sidan av förändring, att träna hjärnan och ge verktyg för att leda sig själv för att leda andra med hjärta och hjärna. Allt med förhållningssättet ”grön lins” som skapar tillit som plattform samt Ontologin, läran om varandet.
12.00.13.00 LUNCH
13.00-14.00. Lotta Schelin ”Tillsammans är vi starkare- att bygga hållbara team”
Lotta Schelin är en av de mest framgångsrika fotbollsspelarna i Sveriges historia. Hon har gjort historiska mål i det svenska landslaget och erövrat OS-silver, VM-brons samt otaliga klubblagstitlar. Nu efter sin karriär reflekterar hon passionerat över ämnen som hållbart ledarskap, inkludering, jämställdhet och välmående. Hon kommer tala om hur man bygger ett hållbart team och får en djupgående förståelse för vad som krävs i miljöer med stor förändring. Lotta ger dig inspiration från fotbollens toppnivå.
13.45-14.30 Sponsorpresentationer
14.30-14.45 Kaffepaus med fika
14.45-15.30 SPONSORFÖREDRAG, Fresenius Medical Care
15.30 – 17.00 SNSF Bikupor och paneldiskussioner
SNSF håller i en workshop med aktuellt tema
17.00 Avslutande reflektioner
19.00-21.00 MIDDAG
DAG 2: Onsdag 21 Oktober
9.15- 10.00 SPONSORFÖREDRAG, Fresenius Medical Care
10.00-10.30 KAFFEPAUS
10.30- 12.00 Bella Stensnäs ” Att balansera stress och återhämtning som ledare”
Bella Stensnäs är psykolog och specialist inom utmattningssyndrom, stressrelaterad ohälsa och neuropsykiatri. Hon hjälper personer som lever med hög stress att bättre förstå sina signaler och hitta sätt att sänka stressen. Hon kommer ge ett gemensamt ramverk för att förstå hur återhämtning kan integreras i arbetets utformning, hur den kan skapas under arbetsdagen och även utanför arbetet, och varför återhämtning är betydligt mer än pauser, raster och fika. Bella arbetar idag på Karolinska sjukhusets stressmottagning.
12.00 Summering, avslutande reflektioner
Programmet är preliminärt, med reservation för ändringar. Programmet kan komma att ställas in, flyttas eller ske digitalt.
