Så gör de som lyckas med svåra samtal!

Vill du få inspiration och nya kunskaper hur du kan tänka nytt inför svåra uppgifter och samtal?Vill du få en ny förståelse för hur tolkningar påverkar kommunikation och samarbete? Nu kommer Catrine Berndtson och ger en specialkomponerad föreläsning på årets Dialäsens Chefsdagar.

Vill du lyckas med svåra samtal? Eller har du någon gång upplevt en negativ känsla när en viss person kliver in i rummet?  Tyvärr påverkar det din kommunikation och ditt beteende.

Catrine Berndtson inspirerar ledare och team att gå från frustration till tillit. Som expert på ledarskap, coaching och teamutveckling delar hon med sig av insikter och verktyg som stärker relationer, ökar arbetsglädjen och bygger framgångsrika team. Genom föreläsningen om Gröna Linsen får deltagarna en ny förståelse för hur tolkningar påverkar kommunikation, samarbete och arbetsmiljö.

Med över 20 års erfarenhet har Catrine coachat och utbildat tusentals chefer och medarbetare inom näringsliv, offentlig sektor och internationella organisationer. Hon är känd för sin energi, sitt engagemang och sin förmåga att omsätta teori till konkreta och användbara metoder i vardagen.

Deltagarna får med sig praktiska sätt att hantera frustrationer och konflikter, nya perspektiv som stärker samarbete och inspiration som leder till varaktig förändring. Föreläsningarna är lättsamma, interaktiva och fyllda med aha-upplevelser som gör skillnad på riktigt.

Oavsett om deltagarna är chefer, ledare, eller medarbetare ger Catrine verktyg för att förstå mänskliga beteenden, bygga tillit och utveckla både sig själva och andra. Föreläsningen ger energi, motivation och tydliga strategier för att skapa ett klimat där både individer och team kan utvecklas och lyckas.

Catrine Berndtson är licensierad utbildare från ACE, Academy for Coaching Excellence, har 20 års erfarenhet från utveckling av ledare och grupper, ger en specialkomponerad föreläsning på årets Dialäsens Chefsdagar.

Catrine kommer lära dig:

  • Ge feedback så att den kan tas emot
  • Hantera dina Energier– var behöver du investera mera eller sluta slösa för mera flow och ett rikare liv
  • Recept för framgång– led dig själv dit du vill, Om att stå stadigt som ledare i en alltmer komplex omvärld
  • Hitta lusten i yrkeslivet

 Dialäsens Chefsdagar arrangeras i samråd med Svensk Njurmedicinsk Sjuksköterskeförening. I år blir det 24 gången i rad som sjuksköterskor med chefsansvar kan träffas och utbyta erfarenheter.

I år har tiden för de omåttligt populära BIKUPORNA utökats för att ge deltagare mer chans till att dela kunskap och inspiration.

Anmäl dig här:  

Eller håll mobilen mot qr-koden nedan:

 

Läs programmet här:

Eller håll mobilen mot qr-koden nedan!

 

 

Av Ulrika Efthamre

Foto: Catrine Berntson/Ulrika Efthamre