Ny föreläsare till Dialäsens Chefsdagar!

Bella Stensnäs, psykolog, och Lotta Schelin, före detta fotbollsspelare, kommer till DIaläsens Chefsdagar.

Hur kan du använda återhämtning som ledarstrategi? Och hur får du gruppen att fungera trots tvära kast, nedskärning och yttre påfrestningar?

Nu kommer Bella Stensnäs från Karolinska sjukhusets stressmottagning till Chefsdagarna!

 Inom sjukvården råder hög stress, många förändringar och grupper som måste samarbeta i alla väder. Ny forskning visar att återhämtning är centralt för att både personal och ledare ska fungera optimalt på arbetet och erbjuda bästa vård.

Men hur ska man hinna med återhämtning när allt är så stressigt? Det går faktiskt att använda sig av återhämtning som ledarstrategi.

Det kommer vi lära oss på Dialäsens Chefsdagar den 20-21 oktober i Stockholm. Nu kommer Bella Stensnäs, psykolog och specialist inom utmattningssyndrom och stressrelaterad ohälsa till Chefsdagarna Bella kommer att ge ett ramverk för att förstå hur återhämtning kan integreras i arbetet och varför återhämtning är betydligt mer än pauser, raster och fika.

 Du har väl inte heller missat att Lotta Schelin är huvudtalare?

Lotta Schelin är en av de mest framgångsrika fotbollsspelarna i Sveriges historia.  Hon har gjort historiska mål i det svenska landslaget och erövrat OS-silver, VM-brons samt otaliga klubblagstitlar. Nu efter sin karriär reflekterar hon passionerat över ämnen som hållbart ledarskap, inkludering, jämställdhet och välmående. Lotta kommer att dela med sig av erfarenheter och insikter om teamwork och hur man hanterar svåra utmaningar.

 Missa inte detta unika tillfälle till nätverkande och inspiration!

 Boka in 20-21 oktober för Dialäsens Chefsdagar på Sjöfartshuset i Gamla stan i Stockholm. Anmäl dig senast 18 juni.

ANMÄL DIG HÄR! Scanna med mobilkameran!

Läs mer här:

Scanna här med mobilkamera och du ser programmet!

 Av Ulrika Efthamre

Foto: Lotta Schelin och Bella Stensnäs